هوشمندسازی

تاریخچه و معرفی شرکت زاگرس سیستم

شرکت زاگرس سیستم که از سال ۱۳۸۶ فعالیت خود را آغاز نموده، در دهه گذشته با فعالیت مستمر و پویا ،هم اکنون در زمره شرکتهای برتر صنعت سیستم های حفاظتی و نظارتی در کشور شناخته می شود ، ساختار مدیریتی این مجموعه همواره در تلاش بوده است که بصورت پویا و نظام مند ، در توسعه و تعالی سیستم های الکترونیکی کشور ایفای نقش نماید و با اتکا به دانش و تجربه نیروی انسانی خود در راستای تحقق اهدافی چون توسعه فناوری های نوین هوشمند سازی سیستم ها گام بردارد .
با چنین رویکردی، تأمین نیازهای کیفی و کمی طیف وسیعی از مشتریان در اولویت قرار گرفته و در همین راستا تولید دانش و اجرای پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی در حوزه های مرتبط) تحقیق و پژوهش) در دستور کار قرار گرفته است.
شرکت آراز رای افـزار در حال حاضر بصورت مستقیم به عنوان یک شرکت خصوصی در زمینه تامین کننده اصلی، طراحی و پیاده سازی و پشتیبانی انواع سیستم های نظارتی و امنیتی مطابق نیاز کارفرمایان گرامی و هوشمند سازی سیستم ها در یک تراز پیشرو و دانش بنیان مشغول به فعالیت می باشد . روند حرکتی آن بر مبنای یک رویکرد مدیریتی صحیح به نحوی بنا نهاده شده که کلیه فرآیندها با هم افزایی دانش و تجربه بر اساس یک تفکر سیستماتیک ، یکسان و هماهنگ پیگیری شوند.

سیستم های هوشمند و انواع هوشمند سازی

سیستم های هوشمند سیستم هایی هستند که فناوری پیشرفته ای داشته و نسبت به جهان اطراف خود واکنشی توام با ادراک دارند. در اواخر دهه ی ۱۹۵۰ میلادی مطالعاتی انجام شد که چگونگی روند ادراک کامپیوترها از محیط اطراف شان و نحوه تفسیر تصاویر و ترتیب ویدئوها را مشخص ساخت؛ از آن زمان به بعد، این فناوری قدرت روز افزونی یافت و به بخش جدایی ناپذیری از جامعه و صنعت تبدیل شد.
سیستم های هوشمند در حوزه های خود بر تعامل با کاربرانی از نوع بشر و تغییرات و پویایی محیط های اجتماعی و فیزیکی تمرکز دارند. ربات های امروزی دستگاه مستقلی هستند که می توانند محیط اطراف شان را درک کنند و اهداف خاصی را دنبال نمایند. سیستم های هوشمند را می توان به گونه های مختلفی مانند برنامه های تشخیص چهره، تعیین هویت خرید اختصاصی آمازون (Amazon) و یا جاروبرقی خودکار رومبا مشاهده نمود.
در عصر حاضر، سیستم های هوشمند آماده می شوند تا نقش های بیشتری را به خود اختصاص دهند. از جمله این نقش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :
اتوماسیون صنعتی ، خدمات رباتیک، خدمات پزشکی، بازرسی و نظارت بصری، نویسه خوانی، کاربردهای نظامی، خدمات آموزشی، دنیای سرگرمی، نقل و انتقالات هوشمند، تشخیص هویت با استفاده از فناوری بیومتریک و… .
سیستم های هوشمند چالش هایی را نیز در زمینه مطالعه و تحقیق به همراه دارند. بسیاری از این چالش ها مرتبط با محاسباتی است که در ارتباط با جهان فیزیکی و پویا روی می دهند. اشکال این موضوع آن است که در طول انجام محاسبات، جهان همچنان تغییر می کند؛ بنابراین محاسبات انجام شده منسوخ و دیگر به کار نمی آیند !

هوشمند سازی چیست ؟

امروزه نصب و اجرای سیستم های هوشمند مدیریتی و اتوماسیون خانگی ( BMS ) که یکی از ضرورت های صنعت ساختمان به شمار می آیند. بطور کلی هوشمند سازی به دو بخش تقسیم می شود :

الف) اتوماسیون ساختمان

با نصب و اجرای سیستم مدیریت ساختمان ( BMS ) ، کلیه تجهیزات الکترونیکی مشترک ساختمان اعم از موتورخانه، سیستم های سرمایشی و گرمایشی، هوا سازها، چیلرها، آسانسورها، سونا و استخر، برق اضطراری، روشنایی، کنترل تردد، اعلام و اطفاء حریق، دوربین های مدار بسته و سیستم های حفاظتی همگی به صورت یکپارچه قابل کنترل هستند و به صورت خودکار توسط سنسورها و حسگرهای مختلف و برنامه های از قبل تعیین و تعریف شده تنظیم می شوند بنابراین اهداف اتوماسیون ساختمان با توجه به عملکرد این تجهیزات بر اساس زمان های مختلف مصرف، از مدار خارج کردن تجهیزات در زمان هایی که بار مصرف کم است و یا اطلاع رسانی از معیوب شدن بخش های مختلف تحقق پیدا خواهند کرد.

 

ب) اتوماسیون خانه یا محل کار

به دلیل شخصی بودن خانه یا محل کار می توان از تکنولوژی ها و سیستم های بسیاری جهت تکمیل نمودن هوشمند سازی استفاده کرد و لذت زندگی را در این محیط هوشمند دو چندان تجربه نمود.
علاوه بر لوکس شدن محیط، می توان کنترل کلیه لوازم برقی و الکتریکی از هر جای دنیا اجرای سناریوهای از پیش تعیین شده، کنترل انرژی مصرفی، تنظیم نور محیط به صورت خودکار نسبت به نور خورشید، تنظیم دمای محیط بر اساس پارمترهایی همچون : تعداد نفرات حاضر در محیط، نوع کاربری محیط و نور خورشید؛ کنترل پرده ها و نیز بهره وری از سیستم های نظارتی ـ حفاظتی، کنترل تردد، برق اضطراری ، حس گرهای حرکتی ، حضور و تشخیص نشت گاز و… را به دست گرفت. بنابراین افزایش عمر لوازم برقی ، کاهش هزینه ها ، ایجاد بستر آسایش و رفاه و تامین امنیت را می توان از ویژگی ها و مزایای اتوماسیون خانگی معرفی نمود.
مراحل کار سیستم های هوشمند مدیریتی بدین شکل است که ابتدا می بایست اطلاعات توسط حسگرها و عملگرها دریافت شود، سپس فرمان های از قبل تعیین و تعریف شده توسط کنترل کننده مرکزی پردازش، صادر و برای دستگاه های مصرفی به منظور اجرا ارسال می گردند.

 مزایای سیستم های هوشمند

* بهینه سازی و صرفه جویی در مصرف انرژی
* تامین آسایش و رفاه
* کنترل امنیت و ایمنی
* کاهش هزینه ها
* کنترل ساختمان از هر جای دنیا
* کم کردن استهلاک وسایل مصرفی
* افزایش ضریب تجملات
* قابلیت اطلاع رسانی

مهارت های مورد استفاده به منظور ایجاد و اجرای سیستم های هوشمند

* برنامه نویسی
* ساختمان داده ها
* مهارت های ریاضی و فیزیک ، آمار و احتمالات
* هوش مصنوعی
* یادگیری ماشین
* روش های عددی
* الگوشناسی
* روانشناسی
* لینوکس

پروژه اول: هوشمندسازی در ناوگان حمل و نقل ریلی

 


استفاده از سامانه های موقعیت یابی نقطه ای جهانی یا همان GPS و ردیاب می تواند استفاده های بسیار مفید و کاربردی داشته باشد

حمل و نقل ریکی امروزه کاربردهای فراوانی دارد و فقط جهت حمل و جابجایی مسافران نیست، امروزه از قطار برای جابجایی محموله ها و کالاهای مختلف به شهرها و حتی کشورهای مختلف از این طریق انجام می پذیرد، شبکه ریلی یکی از مهمترین و ایمن ترین راه ها و روش های حمل و نقل در جهان می باشد. امروزه حتی حیوانات و گوشت ها و مواد غذایی در قطار در سراسر دنیا جابجا میشود، اما تامین امنیت و ایمنی شبکه ریلی به چه طریقی انجام می گیرد؟ ردیاب یا همان GPS بهترین سیستم برای تامین امنیت و کنترل دقیق شبکه ریلی می باشد که در کشورهای پیشرفته از این تکنولوژی استفاده می شود، و در کشورهای در حال توسعه هم استفاده از GPS در سامانه های کنترل شبکه ریلی روز به روز در حال گسترش است.

بسیاری از شرکت ها و کارخانجات مختلف در سراسر جهان قطار را برای جابجایی کالا یا محموله خود بهترین و ایمن ترین روش حمل و نقل می دانند و به همین دلیل شبکه ریلی را برای جابجایی کالا ها انتخاب می کنند بنابراین مسئولین شبکه ریلی باید نهایت دقت و تلاش خود را به کار ببرند تا بتوانند با خدمات خوب و تامین امنیت و ایمنی شبکه ریلی نتیجه کار مناسبی به اعتماد مشتریان خود بدهند. از سیستم موقعیت یاب نقطه ای یا همان GPS می توان برای تامین امنیت قطار استفاده کرد، با GPS یا همان ردیاب می توان به ردیابی دقیق قطار نظارت بر دما و همچنین سرعت غیر مجاز قطار اشاره کرد و حتی لحظه به لحظه سرعت قطار را ثبت نمائید.
با نصب ردیاب بر روی قطار ها می توان آنها را دقیقا کنترل کرد، و از بروز حوادثات ناگوار جلوگیری کرد در واقع با نصب سامانه GPS در شبکه ریلی حتی لوکوموتیو رانها هم می توانند از موقعیت دیگر قطار ها مطلع شونده و در صورت توقف ناگهانی قطاری در مسیر از جمله به دلیل نقص فنی یا بروز حادثه، قطار بعدی با مطلع شدن می تواند جلوی حادثه ای دیکر را بگیرد.

اهم مزایای استفاده از سیستم های GPS در قطارها:

۱٫ بهبود دید و ترمیم حمل و نقل:
با استفاده از سیستم ردیاب می توان از موقعیت مکانی قطارها هر لحظه مطلع شد، و هشدار در صورت بروز حوادث ناگوار یا نقص فنی یا دریافت کرد.

۲٫ نظارت بر رویداد:
نصب سیستم موقعیت یاب بر روی شبکه ریلی باعث می شود که از میزان سوخت مصرفی قطار و سرعت قطار مطلع شـوید و این اطلاعات می تواند تحلیل های دقیق تری در اختیار ما قرار دهد

۳٫ هشدارها:
با GPS می توان دمای داخل واگن ها را اطلاع رسانی کرد، و اتاق کنترل می تواند دمای تک تک واگن ها را کنترل کند. حتی مدیران می توانند محدوده سرعت برای قطار مشخص کنند که اگر سرعت قطار فراتر از سرعت تنظیم شده برود سریعا هشداردهد.


با نصب GPS یا همان ردیاب بر روی واگن ها می توانید زمان دقیق رسیدن محموله، کالا را به مشتریان خود اطلاع دهید تا مشتری احساس خوشنودی کند از این همه احساس مسئولیت در این شبکه حمل و نقل ریلی، و بر این اساس زمان دقیق رسیدن به ایستگاههای راه آهن را به صاحبان محموله و حتی مشتریان آنها اطلاع دهید و همین باعث پیشرفت کاری و کاهش سوخت قطار می شود.
دیاگرام سیستم برق سخت افزار TRI96

توصیف محصول TRI96 Description
ردیاب هوشمند و کوچک با میکرو SD ،بلوتوث نسخه ۳ و باتری پشتیبان داخلی
.بلوتوث Bluetooth
بلوتوث قادر می سازد که سایر دستگاههای دارای این قابلیت بتواند با ردیاب اتصال برقرار نماید.میتواند تماس تلفنی با کارمند شما از طریق گوشی بی سیم دارای بلوتوث برقرار کند.اجازه تماس تعریف نشده را نمی دهد.و می توانید مطمئن باشید که کارمند شما همواره از هندزفری بجای گوشی استفاده می کند.
کارت میکرو SD Micro SD card
هیچ داده ای با وجود کارت میکرو SD که قابلیت افزایش تا ۳۲ گیگابایت دارد، از دست نمی رود.ردیاب تمام داده ها را در میکرو SD ذخیره می کند وقتی که شما در مناطقی رانندگی می کنید که GSM در دسترس نیست.

 • سیستم ضد سرقت پیشرفته antitheft system
  این ردیاب با عملکرد ضد سرقت پیشرفته مانع سرقت وسیل نقلیه شما می گردد.این ویژگی با ترکیب محدوده جغرافیایی بصورت خودکار و قابلیت آشکارسازی میسر می گردد.

آشکار نمودن تصادف بصورت هوشمند Smart Crash detection
از ایمنی کارمندان خود با آشکار نمودن تصادف بصورت هوشمند مطمئن می شوید.بعد از سانحه بلافاصله با دریافت پیامک هشدار از ردیاب آگاه می شوید و می توانید برای نجات جان آنها اقدامات لازم را انجام دهید.

 • بدنه فوق العاده کوچک Ultra small case
  نصب آسان و خیلی سخت جهت پیدا کردن ردیاب در خودرو! اندازه بسیار کوچک آن مانعی برای یافتن ردیاب توسط افراد غیر مسوول بوده و همچنین ردیاب با دارا بودن باتری پشتیبان هرگونه وقوع عدم اتصال را اعلام می نماید.ابعاد این ردیاب فقط ۱۲*۴۳*۷۹ میلیمتر می باشد.
  بدنه تایید شده با استاندارد IP54 Certified IP54 case
  این ردیاب دارای بدنه با طراحی جدید می باشد که عدم ورود گرد و غبار و آب را به داخل ردیاب از هر جهت تضمین می کند.و مطابق با استاندارد IP54 تایید گردیده است.این ردیاب در وسایل نقلیه ای که امکان ورود آب و گرد و غبار دارد به راحتی قابل نصب و استفاده است.
 • ویژگیهای محصول Product Features
  تکنولوژی استفاده شده:
  ۱٫ GNSS: سیستم ماهواره ای مکان یابی و ناوبری جهانی
  ۲٫ GPRS: سیستم ارتباطی تلفنهای همراه
  ۳٫ پیامک: سرویس پیام کوتاه
  ۴٫ بلوتوث: تکنولوژی بی سیم تبادل داده ها برای فواصل کوتاه
 •  سخت افزار استفاده شده:
  ۱٫ IP54: استاندارد حفاظت از ردیاب در برابر ورود آب و گردوغبار
  ۲٫ آنتن داخلی GSM
  ۳٫ آنتن داخلی GNSS
  ۴٫ DIN – digital input – ۱: داده های دیجیتال ورودی که به ردیاب اجازه آشکار ساختن وضعیت ۱ (فعال) یا ۰ (غیر فعال) را می دهد.
  ۵٫ AIN – analog input – ۱: داده آنالوگ ورودی که سطح ولتاژ را به یک داده دیجیتال تبدیل و می تواند در ردیاب ذخیره سازی گردد.
  ۶٫ DOUT – ۱: داده های دیجیتال خروجی که به ردیاب اجازه وضعیت ۱ (برقراری مدار) و ۰ (قطع کردن مدار) را می دهد.
  ۷٫ شتاب سنج: به ردیاب امکان می دهد که مشخص کند آیا وسیله نقلیه در حال حرکت بوده یا متوقف است.سرعت را نیز نشان میدهد.
  ۸٫ باتری ۱۷۰mAh Li-ion 3,7V: امکان کار کردن ردیاب را بدون اتصال به منبع خارجی امکانپذیر می سازد.
  ۹٫ میکرو SD: ذخیره سازی داده ها را زمانی که اتصال GPRS برقرار نیست، امکانپذیر می کند.
  ۱۰٫ ۱۰ – ۳۰V: دامنه ولتاژ خارجی
  ۱۱٫ حفاظت ولتاژ بیش از استاندارد: از ردیاب تا افزایش ولتاژ به ۹۰ ولت حفاظت می کند.
  ۱۲٫ مکان تعبیه ۱ عدد سیم کارت
  ۱۳٫ درگاه USB 2.0
 •  سیستم عامل استفاده شده:
  ۱٫ سیستم هماهنگ سازی با تاریخ و ساعت محلی و امکان برقراری ارتباط از طریق شبکه بیسیم NITZ
  ۲٫ پیکربندی ردیاب از طریق بلوتوث
  ۳٫ سنسورهای انتقال اطلاعات از طریق بلوتوث
  ۴٫ سیستم تشخیص روشن بودن خودرو.
  ۵٫ اعلام محدوده جغرافیایی: در صورت خروج وسیله نقلیه از محدوده جغرافیایی تعریف شده، اعلام هشدار ارسال می کند.
  ۶٫ Sleep/Deep sleep: حالات مختلف کارکرد که مصرف انرژی و باتری وسیله نقلیه را کاهش می دهد.
  ۷٫ اعلام سرعت غیر مجاز
  ۸٫ FOTA: سیستم ارسال نرم افزار به ردیاب از طریق شبکه GPRS
  ۹٫ ثبت کنترل از راه دور داده ها
  ۱۰٫ امکان ارسال دستورات از طریق شبکه GPRS

۱۱٫ امکان پایش سوخت
۱۲٫ امکان ارسال پیامکهای هشدار
۱۳٫ امکان محاسبه مسافتهای طی شده
۱۴٫ امکان ثبت و نمایش اطلاعات یک سفر
۱۵٫ امکان پیکربندی ردیاب از طریق پیامک
۱۶٫ امکان ردیابی وسیله نقلیه در حالتی که GPRS فعال نیست.
۱۷٫ تعریف محدوده جغرافیایی بصورت خودکار
۱۸٫ امکان ارتباط تلفنی مستقیم با ردیاب

 •  ویژگیهای فنی دستگاه:
  ۱٫ ماژول GPS/GPRS:
  ۲٫ *پشتیبانی از چهار باند استاندارد فرکانسی ۹۰۰/۱۸۰۰مگاهرتز یا ۸۵۰/۱۹۰۰مگاهرتز
  ۳٫ دقت موقعیت یابی کمتر از ۲m
  ۴٫ *ماژول کلاس ۱۲ با قابلیت ارسال/دریافت تا ۲۴۰کیلو بیت در ثانیه
  ۵٫ *قابلیت SMSو دیتا
  ۶٫ *ماژول MOBILE STATIONکلاس B
  ۷٫ بلوتوث:
  ۸٫ پشتیبانی از بلوتوث نسخه ۳
  ۹٫ ماژول بلوتوث قابلیت سازکاری کامل با لوازم جانبی بلوتوث نسخه ۳ جهت ارسال و دریافت اطلاعات را دارد.
  ۱۰٫ قابلیت تماس تلفنی از طریق بلوتوث وجود دارد
  ۱۱٫ قابلیت انجام تنظیمات و پیکربندی دستگاه از طریق بلوتوث
  ۱۲٫ قابلیت نصب حسگرهای بلوتوث
  ۱۳٫ ماژول گلوناس
  ۱۴٫ *ردیابی :۳۳/۹۹کانال برای تعیین موقعیت
  ۱۵٫ *حساسیت -۱۶۵Dbm
  ۱۶٫ *زمان برای موقیت یابی در حالتهای داغ: ۱ثانیه، گرم:۲۵ثانیه و سرد ۳۵ ثانیه
  ۱۷٫ *پروتوکلNMEA-183
  ۱۸٫ *پشتیبانی از کلیه شبکه های ماهواره ای ردیابی به شرح زیر:
  ۱۹٫ GPS, GLONASS, GALILEO, BEIDOU, SBAS, QZSS, DGPS, AGPS(GPSشبکه ردیابی ماهواره ای آمریکا با ۲۴ماهواره، GLONASSشبکه ماهواره ای ردیابی روسیه با ۳۲ ماهواره، BEIDOU شبکه ردیابی ماهواره ای چین، GALILEO شبکه ردیابی ماهواره ای اروپا، SBASسیستم موقعیت یاب تقویت شده ماهواره ای، QZSSشبکه موقعیت یابی ژاپن، DGPSسیستم اصلاح کننده اطلاعات GPS، AGPS سیستم کمک کننده سیگنال GPS)
  ۲۰٫ رابط کاربری:
  ۲۱٫ ۱ ورودی دیجیتال
  ۲۲٫ ۱ورودی آنالوگ
  ۲۳٫ ۱خروجی دیجیتال قابل برنامه ریزی جهت نصب به انواع رله، LEDنمایشگر وضعیت ، آژیرو یا…)

۲۴٫ شتاب سنج داخلی
۲۵٫ باتری پشتیبان داخلی
۲۶٫ تغذیه ۱۰الی ۳۰ولت DC با محافظ ولتاژ
۲۷٫ آنتن GNSS با گیرایی بالا
۲۸٫ آنتن GSMبا گیرایی بالا
۲۹٫ سایر ویژگیها:
۳۰٫ ابعاد ۷۹*۴۳*۱۲میلیمتر
۳۱٫ وزن ۵۴گرم
۳۲٫ پشتیبانی از کارت حافظه تا ۳۲ گیگابایت با قابلیت ذخیره ۲۷۵میلیون نقطه (معادل ۲۶۱سال)
۳۳٫ دارای بدنه فوق باریک که نصب را در فضا های محدود امکانپذیر می سازد
۳۴٫ خروجی دیجیتال کاملا قابل کنترل بوده و از طریق SMSو یا هر وسیله پیکر بنده شده قابل استفاده می باشد
۳۵٫ اتصال سریع در اولین ارتباط GPS
۳۶٫ ردیابی برخط
۳۷٫ ارسال اطلاعات ردیابی از بوسیله GPRSو پروتوکل های TCP/IPوUDP/IP
۳۸٫ استفاده از دیتای GPRSبا الگوریتم هوشمند که بافشرده سازی بسته های ارسالی که ترافیک دیتا را کاهش می دهد.
۳۹٫ رومینگ فعال با قابلیت اولویت بندی اپراتورها
۴۰٫ تشخیص IOوقایع و ارسال آن توسط GPRS ویا SMS
۴۱٫ قابلیت تعیین حصار جغرافیایی وتشخیص بکسل کردن وسیله(جابجایی نا خواسته)
۴۲٫ حالت خواب عمیق در حالت سکون (با مصرف کمتر از ۲ میلی آمپر ساعت) جهت صرفه جویی در مصرف انرژی
۴۳٫ بروز رسانی نرم افزار دستگاه و پیکر بندی از بستر GPRS نیز انجام می شود.
۴۴٫ در خواست هوشمند اطلاعات دستگاه
۴۵٫ ردیابی دقیق حتی در موقعیت های پر تداخل و ترافیک سنگین
۴۶٫ سیم بندی محکم با رنگبندی قابل تشخیص
۴۷٫ نصب آسان
۴۸٫ آنتن با گیرندگی بالا GPS,GLONASSو GSM
۴۹٫ دارای دو نمایشگر وضعیت LED
۵۰٫ حسگر وقوع تصادفات
۵۱٫ حسگر بکسل یا جابجایی نا خواسته بوسیله شتاب سنج
۵۲٫ ارسال هوشمند اطلاعات برمبنای تغییر شتاب، فاصله و زاویه
۵۳٫ تشخیص روشن و یا خاموش بودن وسیله نقلیه و یا هر وضعیت دلخواه ۰یا ۱
۵۴٫ قالب بندی توسط فرامین SMS و یا رایانه شخصی با ضریب امنیت بسیار بالا

چکیده ویژگیهای محصول TRI96 ABSTRACT

اهم گزارشات قابل دریافت از سیستم موقعیت یاب هوشمند TRI96
ردیف گزارشات قابل دریافت امکانات و ویژگی ها ملاحظات
۱ گزارش دقیق از آخرین موقعیت واگن قابلیت ارتباط با کلیه سیستم های موقعیت یابی و ماهواره ای دنیا مجهز به باطری پشتیبان و حافظه داخلی که میتواند نقاط کور آنتن دهی موبایل را در کلیه خطوط راه آهن پوشش داده و آخرین موقعیت جغرافیایی را به مدت یک روز ذخیره نماید.
۲ گزارش تغییرات ناگهانی سرعت و جهت، همچنین واژگونی و سوانح دارا بودن سیستم شتاب سنج و سنسور ژیروسکوپی
۳ گزارش سررسید فعالیتهای نت دوره ای دارا بودن کارت (micro SD) و قابلیت برنامه ریزی و ورود اطلاعات فعالیتهای نت انجام شده
۴ گزارش کیلومتراژ طی شده مجهز بودن به سیستم
ODO METER
۵ گزارش توقفات و سیر واگن سیستم موقعیت یاب
۶ گزارش خروج واگن از مکان تعریف شده مانند کارخانجات اساسی و غیره قابلیت تعیین حصار جغرافیایی

اهم امکانات و ویژگی های عملیاتی سیستم موقعیت یاب هوشمند TRI96
ردیف عملیات امکانات و ویژگی ها
۱ امکان ارتباط با کلیه حسگرهای آنالوگ از قبیل دماسنج، فشارروغن و … جهت اعلان وضعیت اضطراری دارای یک ورودی آنالوگ
۲ قابلیت تشخیص فعال و یا غیر فعال بودن یک سیستم دارای یک ورودی دیجیتال
۳ قابلیت ارسال دستور جهت فعال و یا غیر فعال نمودن یک سیستم مانند ارسال دستور قطع سیستم سوخت رسانی در شرایط اضطراری، یا فعال کردن سیستم اعلان و یا اطفاء حریق و غیره دارای یک خروجی دیجیتال
۴ • ارتباط همزمان با مامورین قطار که مجهز به هدست بلوتوث میباشند از طرف مدیر سیستم
• قابلیت ارتباط گیری با سنسورهای دارای بلوتوث و انتقال اطلاعات ماژول بلوتوث

پروژه دوم: هوشمند سازی در ناوگان سرویس مدارس و حضور و غیاب

مقدمه

به منظور ارتقاء سطح کنترل و نظارت بر نحوه عملکرد رانندگان سرویس مدارس و به تَبَع ان، جابجایی ایمن دانش آموزان مدارس شهر تهران، سامانه هوشمند مدیریت سرویس مدارس بعنوان ابزاری کارآمد برای استفاده همزمان “شرکت های ارائه دهنده خدمات و همچنین مدیران مدارس، رانندگان سرویس و اولیاء دانش آموزان، توسط کارشناسان این شرکت، طراحی و راه اندازی گردیده است.

 این سامانه کاملترین سیستم سخت افزاری و نرم افزاری است که در قالب یک سیستم یکپارچه کار کنترل و نظارت بر  ناوگان سرویس مدارس را بصورت آنلاین توسط شرکت های ارائه دهنده خدمات  بر پیمانکاران زیر مجموعه و سرویسها و رانندگان فراهم می سازد.

با نصب و راه اندازی این سامانه شرکت های ارائه دهنده سرویس میتوانند از طریق اطلاعات موجود ،  از میزان فعالیت پیمانکاران تابعه خود اعم از تعداد سرویس در مدارس تهران، همچنین بصورت جزء از مشخصات رانندگان و نوع خودروهای سرویس و ساعات ورود و خروج خودروهای شخصی به طرح زوج و فرد و ….  اطلاع کسب نموده و در مواردی محدودیت اعمال نمایند.

از طرفی مدیران مدارس و اولیاء دانش آموزان نیز می توانند با استفاده از نرم افزارهای طراحی شده متصل به سامانه هوشمند مدیریت سرویس مدارس و به نسبت سطح دسترسی تعریف شده ، بصورت آنلاین از نحوه عملکرد و کیفیت کار رانندگان سرویس مدرسه اطلاع کسب نمابند.

تعاریف

شرکت خصوصی ارائه دهنده خدمات(کارفرما):  اشخاص حقوقی هستند که در قالب شرکت خصوصی تحت پوشش تاکسیرانی، کار تامین ناوگان سرویس مدارس را عهده داربوده و کار کنترل و نظارت بر عملکرد ناوگان سرویس مدارس و برنامه ریزی تخصیص ناوگان به مدارس را از طریق کنترل پیمانکاران انجام می دهند. در حقیقت واسطه بین سازمان تاکسیرانی و پیمانکاران می باشند.

مدیر سیستم (Administrator): شخصی است که وظیفه کنترل و نظارت بر عملکرد سیستم را عهده دار بوده و کار اصلاح و بروز آوری سامانه را انجام می دهد، او دارای رمز عبور و نام کاربری تعریف شده در سیستم می باشد.

خودروی سرویس مدارس:  وسیله نقلیه ایست از نوع سواری و یا ون که دارای مجوز رسمی سازمان تاکسیرانی بوده و جهت امر جابجایی و سرویس  دانش آموزان مدارس مورد استفاده قرار می گیرد.

راننده سرویس:  شخصی است که بوسیله خودروی سرویس ، وظیفه جابجایی دانش آموزان بین منزل و مدرسه را در ساعات مشخص برعهده دارد.

دانش آموز:  فردی است که از خدمات سرویس مدرسه  استفاده می نمایند.

تگ (کارت RFID):  ابزاری ایست  که مشخصات دانش آموزان در قالب کد شناسایی در آن تعریف و ثبت می گردد.

دستگاه کارت خوان:  وسیله ایست که کار ثبت و پردازش اطلاعات تعریف شده در کارت RFID را انجام می دهد.

اولیاء:  افرادی هستند که مسئولیت حضانت دانش آموزان بر عهده آنهاست.

پنل :  ابزاری است کارآمد، در قالب داشبورد مدیریتی و یا اپلیکیشن که یک سری فعالیتها تعریف شده در سیستم را کنترل و پایش می نماید.

سطح دسترسی: اجازه استفاده و دسترسی به بخشی از اطلاعات سامانه جامع هوشمند سرویس مدارس که مشترک بین شرکتهای خصوصی، پیمانکاران و مدیران مدارس است را گویند.

 

سیستم نرم افزاری سامانه:

پنل مدیریت پشتیبانی:

درگاهی است که بوسیله آن طراحان سیستم کار پایش و کنترل عملکرد سیستم و رفع اشکالات سخت افزاری و نرم افزاری احتمالی را انجام می دهند.

پنل مدیریت شرکت ارائه دهنده سرویس:

سطح دسترسی در این پنل بالاترین سطح بوده و به کلیه اطلاعات شرکتهای پیمانکار ، مدارس ، سرویس ها، مسیرهای سرویس و دانش آموزان دسترسی دارد.

امکان تفکیک تاکسی ها از خودروهای شخصی وجود داشته و می توان برای هر نوع  وسیله محدوده سرویس را تعیین نمود.

 

نمونه گزارشات کارفرما (شرکت اصلی ارائه دهنده سرویس):

 • گزارش زمان و مکان ورود به طرح زوج و فرد خودروهای شخصی سرویس ها  به تفکیک هر پیمانکار، جهت ارانه به سازملن تاکسیرانی و مراجع ذیربط از جمله تاکسیرانی و راهنمایی و رانندگی.
 • گزارش انجام سرویس های نا متعارف از جمله سرویس بیش از یک مدرسه و …. .
 • گزارش موارد اضطراری اعم از تصادفات، خرابی و … توسط راننده و یا با تشخیص سامانه با توجه به توقف غیر مجاز بیش از ده دقیقه در مسیر سرویس.
 • امکان امتیاز دهی به رانندگان سرویس ها گه از این طریق می توان امتیاز کل پیمانکاران را توسط سامانه اندازه گیری نمود.
 • گزارش جابجایی سرویس ها (وسیله نقلیه) و رانندگان

 

پنل مدیریت مدارس :

 درگاهی است که فعالیت سرویس ها و نحوه جابجایی دانش آموزان را کنترل و انواع گزارشات مورد نیاز مدارس و همچنین موارد اضطراری را اعلام می نماید.

تخصیص دانش آموزان به سرویسها و جابجایی سرویس ها و رانندگان توسط این پنل انجام می شود.

گزارش ساعات کار و غیبت رانندگان و دانش آموزان در بازه های زمانی دلخواه در دسترس است.

اپلیکیشن ها:

اپلیکیشن راننده: نرم افزاری است که مکان جغرافیایی و مشخصات دانش آموزان و زمان سوار و پیاده شدن از وسیله نقیله را ثبت و به راننده نمایش می دهد.

اپلیکیشن اولیاء: نرم افزاری است که مکان جغرافیایی و مشخصات دانش آموزان و زمان سوار و پیاده شدن به وسیله نقیله را ثبت و به  اولیاء مربوطه نمایش می دهد.

گزارشات سیستم: مجموعه ای از اطلاعات مورد نیاز مدیران سیستم است که جهت کنترل و نظارت بر عملکرد  سرویس مدارس و تصمیم سازی، مورد استفاده قرار می گیرد.

سیستم سخت افزار سامانه:

سیستم سخت افزاری این سامانه شامل دستگاه جی پی اس و کارت خوان RFID و کارت RFID است که از طریق نرم افزاری جامع ، فعالیت سرویس مدارس را بصورت هوشمند نظارت و کنترل می کند.

برای راه اندازی سامانه باید هر خودروی سرویس به یک دستگاه جی پی اس جهت ردیابی و مشخص شدن موقعیت جغرافیایی آنلاین بهمراه یک دستگاه کارت خوان پرتابل کارت RFID جهت ثبت زمان سوار و پیاده شدن دانش آموزان تعریف شده در آن

(کارت خوان) مجهز شود. که این موضوع با نصب و راه اندازی سامانه و  اپلیکیشن مربوطه در گوشی همراه اولیاء و رانندگان سرویس بصورت آنلاین قابل رویت و برنامه ریزی می باشد.

امکانات و توانمندیهای سامانه به شرح ذیل اعلام می گردد:

نظارت و کنترل آنلاین بر عملکرد سرویس مدارس و پیمانکاران توسط شرکت کارفرما.

برنامه ریزی ساعات ورود و خروج خودروهای شخصی به طرح زوج و فرد.

رصد و کنترل آنلاین عملکرد رانندگان سرویس مدارس در مسیرهای تعریف شده سرویس.

برنامه ریزی جهت جابجایی و جایگزینی رانندگان و خودروی سرویس مدارس در صورت لزوم.

تخصیص مناسب  دانش آموزان به سرویس ها.

شناسایی و مرتفع نمودن دلایل بروز مشکلات و حوادث احتمالی در حین جابجایی دانش آموزان.

بهینه نمودن زمان انتظار دانش آموزان و جلوگیری از اتلاف وقت رانندگان سرویس.

کنترل و نظارت بر نحوه رانندگی و میزان رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی.

ارتقاء سطح امنیت در جابجایی دانش آموزان از طریق نظارت بر عملکرد رانندگان.

شناسایی زمان غیبت و نام رانندگان و دانش آموزان غایب از طریق کنترل روزانه سرویس ها.

امکان تصویر برداری از داخل سرویس در زمانهای از پیش تعیین شده یا دلخواه.

امکان ارتباط تلفنی اضطراری مابین راننده ، اولیاء و مدرسه.

اطلاع اولیاء از مشخصات راننده ، خودروی سرویس مدارس و همچنین از سایر دانش آموزان هم سرویس.

امکان کمک رسانی سریع در هنگام بروز حوادث.

اطلاع مدارس،  اولیاء و سازمان تاکسیرانی از جابجایی و یا جایگزینی رانندگان و خودروهای سرویس مدارس.

توضیحات:

نکته۱: در صورت کلیک بروی هر مورد، اطلاعات مربوط به آن در پنجره های ۱ تا۴ نمایش داده خواهد شد.

 نکته۲: در صورت انتخاب هر یک از شرکتهای خصوصی در پنل مدیر سیستم(تاکسیرانی)، تعداد و مشخصات پیمانکاران زیرمجموعه آن بهمراه تعداد و مشخصات مدارس، رانندگان و دانش آموزان تحت پوشش سرویس شرکت خصوصی مربوطه نمایش داده خواهد شد.

نکته۳: در صورت کلیک روی نام هر راننده، مسیر، نوع و پلاک خودرو بهمراه شماره موبایل وی نمایش داده میشود.

نکته ۴: در صورت کلیک روی نام هر دانش آموز، شماره تماس و آدرس منزل نمایش داده خواهد شد.

طراحی سایت

Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/royalgps/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/royalgps/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/royalgps/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/royalgps/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35