جی پی آر اس یا جی پی اس ؟ کدامیک مورد استفاده ما خواهد بود ؟

دو کلمه جی پی آر اس و جی پی اس به خاطر شباهت زیادی که به یکدیگر دارند، به اشتباه به جای هم استفاده می شوند. ممکن است افرادی که اطلاع خاصی از آنها ندارند و جزئیات دقیقی نمی دانند فکر کنم که با هم تفاوتی ندارند. بهتر است بدانیم جی پی آر اس (‏gprs) مخفف General Packet Radio Service به معنای خدمات رادیویی بسته های اطلاعاتی و جی پی اس (GPS) مخفف Global Positioning System به معنای سیستم موقعیت یاب جهانی میباشد.

جی پی آر اس چیست؟

حال که دانستیم دو کلمه مشابه با یکدیگر تفاوت زیادی دارند، بهتر است بررسی کنیم که اساسا ‏جی پی آر اس  چیست و چه استفاده ای از آن می شود . همانطور که قبلاً نیز گفته شد جی پی آر اس به معنای خدمات رادیویی بسته های اطلاعاتی است. از این اتصال برای اتصال به دنیای گسترده وب یا همان اینترنت در گوشی های همراه و تبلت ها استفاده می گردد که بایستی این دستگاه ها قابلیت استفاده از شبکه جی پی آر اس را داشته باشد. که البته امروزه اکثر دستگاههای تلفن همراه قابلیت استفاده از جی پی آر اس و جی اس ام را به طور همزمان دارا می باشد.
برای استفاده از جی پی آر اس می توانید از مودم‌های ‏جی پی آر اس هم استفاده کنید که در سایت ها و قیمت های مختلف در دسترس میباشد. برای تهیه مودم ها توجه به چند نکته ضروری است، به طور معمول قدرت آنتن دهی مودم ها بسیار متفاوت بوده و از آنجایی که هرچه میزان دسترسی شما به سیگنالهای آنتن مخابراتی بیشتر باشد سرعت بیشتری خواهید داشت بایستی به این نکته توجه کافی بنمایید .نکته دیگر این است که سرویس های جی پی آر اس به طور معمول در انحصار چند شرکت محدود مخابراتی هستند و به همین خاطر نیز قیمت های نسبتاً بالایی دارند. ولی خوب در عوض مزیت در دسترس بودن همیشگی به شرط دسترسی به آنتن را خواهید داشت .

جی پی آر اس یا جی پی اس ؟ هر کدام چیست و چه خدماتی به ما ارائه می دهد ؟ شاید گاها به اشتباه این دو را به جای یکدیگر به کار برده ایم !

با استفاده از جی پی آر اس به خدمات زیر می توان دسترسی داشت:

  • ارسال و دریافت پیام های کوتاه و چند رسانه ای
  • چت و پیام رسانی سریع
  • ارسال و دریافت ایمیل
  • دسترسی همیشگی به اینترنت
  • و …

البته دقت داشته باشید که gprs یا همان ۲G نسل دوم اینترنت می باشد . پس از آن نسل های پیشرفته‌تری نیز در دسترس کاربران قرار گرفته است که شامل موارد زیر می باشد:

  • EDGE با علامت اختصاری E نسل دو و نیم اینترنت همراه
  • H نسل سوم اینترنت همراه
  • ۴G یا همان LTE نسل چهارم اینترنت همراه
  • ۴G+ یا LTE+ نسل چهار و نیم اینترنت همراه

جی پی اس چیست؟

جی پی اس(GPS) یا همان سیستم موقعیت یاب جهانی که متشکل از ۲۴ ماهواره میباشد، سیستمی است که می‌تواند موقعیت جغرافیایی را از طریق طول و عرض جغرافیایی مشخص نماید. برای دسترسی به این سیستم کافیست یک دستگاه جی پی اس و یا ردیاب جی پی اس داشته باشید تا از اطلاعات ارسالی ماهواره ها استفاده نموده و موقعیت جغرافیایی را برای شما مشخص نماید. برای اطلاعات بیشتر و کامل تر توصیه می شود “مقاله جی پی اس ماهواره ای چیست و چگونه کار می کند؟” را در این مورد بخوانید .

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

طراحی سایت